Czerwiec

W ogrodzie

Prace pielęgnacyjne
■ ze względu na intensywny wzrost roślin w tym okresie bardzo istotne jest podlewanie - zwłaszcza roślin świeżo posadzonych. Systematycznie spulchniamy ziemię wokół roślin na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty.

Przycinanie
■ nadal jeszcze możemy przycinać (jeżeli nie zostały przycięte w maju) przekwitnięte pędy forsycji, lilaków, tawuł, krzewuszki, porzeczki krwistej. Cięcie to ogranicza nadmierny wzrost roślin oraz nadaje pożądany kształt.
■ przycinamy żywopłoty po raz drugi z roślin iglastych: świerków, modrzewi, cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów (pierwsze cięcie w kwietniu), możemy skrócić młode przyrosty o połowę.
■ wykonujemy główne cięcie żywopłotów liściastych.
■ wiecznie zielony bukszpan można przycinać kilka razy do roku, aby zachować pożądany kształt żywopłotu czy rzeźb ogrodowych. Przycinanie wykonać należy przy pochmurnej pogodzie lub gdy słońce nie świeci za mocno, ewentualnie po zabiegu rośliny można lekko zrosić.

Byliny
■ przycinamy złocienie, aby nie wyrosły zbyt wysoko jesienią.
■ wycinamy przekwitające kwiaty, aby nie dopuścić do zawiązania nasion, dzięki temu wiele roślin powtarza kwitnienie jesienią.
■ możemy rozmnażać przez podział byliny, które zakończyły już kwitnienie.
■ czerwiec to czas wykopywania cebul tulipanów hodowlanych, suszymy je około dwóch tygodni, wkładamy do ażurowych pojemników i przechowujemy do jesieni.

Trawnik
■ prawidłowe koszenie trawy to jedna z podstaw dobrej pielęgnacji tej części ogrodu. Bez względu na to czy używamy kosiarki elektrycznej czy spalinowej ostrze powinno być odpowiednio naostrzone, szczególnie ważne jest to przy koszeniu młodej trawy, aby nie powyrywać słabo ukorzenionych roślinek. Pierwsze koszenie nowego trawnika wykonuje się na wysokość 5-10 cm, natomiast kolejne koszenia wykonujemy niżej.
■ prawidłowe ph podłoża, na którym rośnie trawa powinno być pomiędzy 5,5 do 7. Jeżeli na trawniku pojawił się mech to oznacza to zbyt kwaśne podłoże, czyli poniżej tych wartości. Można ręcznie usunąć mech, jeżeli zajmuje małą powierzchnie, ale lepiej zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów. Aby mech nie pojawiał się na trawniku należy zadbać o odpowiednie ph, regularnie nawozić, unikać miejsc cienistych przy zakładaniu trawnika, nie podlewać zbyt obficie, usuwać nadmierną ilość filcu oraz rozluźniać zbite podłoże.

Nawożenie
■ dostarczenie roślinom dodatkowych porcji składników pokarmowych zapewni lepszy wzrost roślinom, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy tworzą się zawiązki kwiatów i inne części roślin, z których otrzymamy plony.
■ w okresie kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień możemy stosować nawozy Planton:

Nawóz do truskawek – nawozimy truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, agrest, wiśnie, czereśnie, jabłonie, brzoskwinie, morele, śliwy, grusze jak i inne rośliny owocujące.
Nawóz do warzyw – nawozimy pomidory, ogórki, paprykę, kapustę, marchew i wszystkie inne warzywa uprawiane w ogródkach warzywnych.
Nawóz do róż i innych kwiatów ogrodowych – kompleksowy i zbilansowany nawóz do róż oraz innych kwiatów ogrodowych takich jak astry, dalie, pacioreczniki, mieczyki, piwonie zapewniający im prawidłowe odżywianie, długie, obfite kwitnienie i dużą trwałość kwiatów.
Nawóz do rhododendronów, azalii, hortensji i borówek – specjalistyczny nawóz do zasilania roślin kwasolubnych wymagających niskiego ph gleby, takich jak rododendrony, azalie, hortensje, wrzosy, wrzośce czy borówki.
Nawóz do trawników – nawóz do wspomagania wzrostu i pielęgnacji trawników.
Nawóz do iglaków – nawóz zawierający dobrane w optymalnych proporcjach makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju iglaków, ale nie tylko, polecamy stosowanie tego nawozu również do liściastych drzew i krzewów ozdobnych w połowie zalecanej dawki do iglaków.

Na balkonie i tarasie

Prace pielęgnacyjne
■ pamiętamy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin w doniczkach i skrzynkach, w upalne dni nawet dwa razy rano i wieczorem.
■ obrywamy szpecące swym wyglądem przekwitłe kwiaty. Jeżeli pojawią się chwasty to usuwamy je jak najszybciej, aby nie zajmowały cennego miejsca w pojemnikach.

Szkodniki i choroby
■ sprawdzamy czy na roślinach nie pojawiły się owady-szkodniki lub choroby, które staramy się zwalczać jak najszybciej po zauważeniu dostępnymi na rynku chemicznymi środkami ochrony roślin. Silnie zaatakowane pędy i liście wycinamy sekatorem.

W mieszkaniu


Prace pielęgnacyjne
■ regularnie podlewamy wszystkie rośliny w mieszkaniu oraz zasilamy nawozami odpowiednimi do danych gatunków (np. Paproci, kaktusów, bonsai, kwitnących).

Wystawiamy rośliny na zewnątrz

■ wystawiamy na werandy i do ogrodów ciepłolubne rośliny doniczkowe - agawy, oleandry, mirt, palmy, paprocie, figowce, datury, kaktusy, cytrusy i inne, oczywiście po wcześniejszym zahartowaniu (stopniowym oswajaniu roślin z warunkami na zewnątrz).
■ gdy posiadamy duże i przy tym ciężkie okazy roślin to nie jest łatwo je przenieść z miejsca na miejsce. Rozwiązaniem może być podkładka na kółkach, na której stawiamy donicę z rośliną lub gotowa, najlepiej duża, skrzynia z kółkami. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość w przestawianiu roślin w różne miejsca tam gdzie nam akurat pasuje i możemy to zdobić sami bez pomocy.

Warunki oświetleniowe

■ odsuwamy lub cieniujemy rośliny stojące przy oknach od strony południowej. Zawsze pamiętajmy sprawdzić, jakiego oświetlenia potrzebują poszczególne gatunki roślin, które uprawiamy.