Jakie inne zabiegi są ważne dla roślin?
U większości roślin oprócz podlewania i nawożenia dodatkowe zabiegi bywają zbędne. Większość roślin kwitnących sadzonych do różnego rodzaju pojemników i rabatowych sadzonych do gruntu jest łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić roślinom odpowiednio jasne, przewiewne stanowisko i dobre podłoże a odwdzięczą się pięknymi kolorami i kształtami cieszącymi nasze oczy od wiosny do późnej jesieni.

Poza podlewaniem i nawożeniem czasem inne zabiegi muszą być wykonane, aby stworzyć optymalne warunki do wzrostu roślin. Należy do nich m.in. przycinanie, oczyszczanie z chwastów i suchych liści, spulchnianie wierzchniej warstwy gleby lub/i dosypywanie świeżej ziemi, zwalczanie chorób i szkodników.

Do przycinania należy używać wyłącznie narzędzi ostrych i czystych. Mogą to być różnej wielkości nożyce czy sekatory. Przycinanie roślin pozwala uzyskać taki ich kształt jaki zaplanujemy, poprzez przycinanie możemy doskonale ograniczyć nadmierny wzrost roślin, rośliny dzięki temu staną się bardziej rozkrzewione. Nie zawsze trzeba ciąć sekatorem, czasem wystarczy tylko uszczyknąć samą miękką końcówkę pędu. U niektórych kwitnących odmian roślin należy wycinać przekwitłe kwiatostany co poprawia wygląd roślin i sprawia, że pojawią się szybciej następne pąki kwiatowe.

Wiele roślin nie wygląda atrakcyjnie gdy są na nich suche liście czy też zaschnięte różne części roślinne, dlatego warto je okresowo oczyszczać i obcinać nieatrakcyjne części roślin. Czasem mogą pojawić się chwasty, które w porę nie usunięte mogą zająć dużo miejsca w doniczce lub nawet zdominować kompozycję roślinną.

W miarę uprawy ziemia w pojemnikach z roślinami może ulec zbiciu, więc należy ją lekko spulchnić małymi grabkami i ewentualnie dosypać nowej ziemi. Również podczas ulewnych deszczy czy podlewania zbyt silnym strumieniem wody ziemia może ulec wymyciu i należy dosypać nowej, aby odsłonięte korzenie nie uległy zniszczeniu.

Problemem, który może wystąpić mimo prawidłowej pielęgnacji są szkodniki i choroby. Odpowiednia pielęgnacja poprzez podlewanie i nawożenie wzmacnia rośliny i rzadziej są atakowane przez szkodniki i patogeny. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów żerowania szkodnika lub choroby powinno się zastosować odpowiednie chemiczne środki ochrony dostępne obecnie na rynku w szerokiej ofercie.