Marzec

W ogrodzie

Wiosenne porządki
■ Zdejmujemy okrycia z roślin, które zabezpieczały je przed zimowymi warunkami. Robimy to jeszcze bardzo ostrożnie, zaczynamy od roślin mniej wrażliwych na wiosenne przymrozki. Najlepiej śledzić codziennie aktualną prognozę pogody i jeżeli słońce już mocniej przygrzewa to szybciej usuwać okrycia z zimy.
■ Wygrabiamy resztki roślinne pozostałe od jesieni (uschnięte części roślin, liście, zmumifikowane owoce, gałęzie) a także wszystkie inne zanieczyszczenia z pomiędzy roślin i z trawnika.
■ Zostawione do ozdoby zimowego ogrodu części nadziemne bylin lub jako okrycie (głównie traw, rozchodników, pulmonarii, heucher, kwiatostany lawend) możemy już wycinać, aby rośliny mogły swobodnie wyrosnąć. Przy późniejszym wycinaniu możemy uszkodzić pojawiające się młode odrosty.

Nawożenie

■ Od połowy miesiąca możemy zacząć nawozić rośliny wieloletnie nawozami wieloskładnikowymi.
■ Nawozimy rośliny cebulowe (tulipany, hiacynty, żonkile, szafirki) wzmocni to kwitnienie i wzrost nowych cebul.

Sadzenie roślin
■ Jeżeli ziemia w ogrodzie przeschła już wystarczająco to możemy zacząć sadzić rośliny. W marcu można sadzić rośliny z gołym korzeniem, które są w stanie bezlistnym.
■ Po posadzeniu pamiętajmy o podlaniu roślin i za każdym razem gdy podłoże wokół nich jest zbyt suche.

Trawnik
■ Gdy śnieg stopnieje i darń rozmarznie można zacząć pielęgnację naszego trawnika.
Jeżeli trawa jest zbyt wysoka i w dodatku uschnięta należy najpierw ją skosić (do około 3 cm).
■ Oczyszczamy trawnik po zimie: wygrabiamy suchą (skoszoną) trawę, liście i inne zanieczyszczenia.
■ Ważny zabieg to napowietrzanie darni poprzez:

- aeracje czyli nakłuwanie podłoża (widłami amerykańskimi, aeratorem)
- wertykulację czyli podłużne nacinanie darni (wertykulatorem).

Po tych zabiegach należy starannie wygrabić resztki z trawnika ostrymi grabiami.
■ Po napowietrzeniu, szczególnie na zbitych glebach, warto rozsiać piasek, aby wypełnił powstałe otwory w ziemi co rozluźni podłoże.
■ Wałujemy trawnik, aby docisnąć kępki trawy wysadzone przez mróz oraz zlikwidować inne nierówności powstałe zimą oraz po zabiegach. Trawnik na podłożu luźnym wałujemy częściej w ciągu roku natomiast przy podłożach zbitych wystarczy raz, wczesną wiosną. Podczas zabiegu podłoże nie powinno być zbyt wilgotne.
■ Na przełomie marca i kwietnia wykonujemy pierwsze nawożenie trawnika. Najpierw należy trawnik skosić, dopiero potem rozsypać nawóz (wygodny do tego zabiegu jest ręczny siewnik), a na koniec podlać. Dostępne na rynku nawozy długodziałające stosujemy raz lub dwa razy w sezonie, co znacznie zaoszczędza czas poświęcony nawożeniu.
Na balkonie i tarasie

Prace pielęgnacyjne
■ Rośliny, które zimowały w doniczkach na balkonie, szczególnie okazy zimozielone przy cieplejszej pogodzie przesychają, koniecznie pamiętajmy o podlaniu tych roślin.
■ Zaczynają wegetację cebule tulipanów, hiacyntów, żonkili, szachownicy, szafirków, krokusów, które zostały przygotowane jesienią w doniczkach, więc należy nie tylko regularnie je podlewać, ale także zastosować nawóz, aby maksymalnie wspomóc rośliny we wzroście i w kwitnieniu.
W mieszkaniu

Prace pielęgnacyjne
■ Pamiętajmy, że przed podlaniem rośliny w doniczce najpierw sprawdzamy palcami jej wilgotność. Nie podlewamy roślin na zapas! Może to spowodować gnicie korzeni i zamieranie roślin.
■ Skontrolujmy stan cebul, kłączy i bulw przechowywanych do posadzenia wiosną. Nadgnite karpy trzeba od razu wyrzucić, aby nie miały styczności ze zdrowymi.

Przesadzanie
■ Wczesna wiosna to doskonały czas na przesadzenie roślin pokojowych, których doniczki zrobiły się już za małe. Wybieramy doniczkę o co najmniej jeden rozmiar większą, na dno wsypujemy drenaż i odrobinę świeżej ziemi. Starą doniczkę ostrożnie zdejmujemy (bryła powinna być wilgotna) i przekładamy do nowej i obsypujemy nową ziemią, lekko ją dociskając.
■ Przesadzenia wymagają również rośliny balkonowe, które zimowały w naszych mieszkaniach (np. fuksje). To doskonała pora na ustawienie tych roślin w cieplejszym i lepiej oświetlonym miejscu oraz na pierwsze ich podlanie.

Nawożenie
■ Nadszedł czas, aby zacząć nawozić rośliny w naszym mieszkaniu. Ziemia w doniczkach po długim okresie zimy jest wyjałowiona.
■ Rośliny przesadzone do nowych doniczek należy zacząć nawozić po okresie nie krótszym niż 2 tygodnie, aby nie „spalić” delikatnych korzonków nawozami płynnymi. Korzenie powinny najpierw zregenerować uszkodzenia. Nawozy wolno działające można wymieszać z ziemią już podczas przesadzania.

Siejemy nasiona
■ Do doniczek na parapetach możemy zacząć wysiewać nasiona roślin, które wystawimy lub posadzimy za kilka tygodni na balkon lub do ogrodu.