Trawy ozdobne

Trawy ozdobne to atrakcyjna grupa roślin, które cieszą się coraz większym uznaniem, a co za tym idzie popularnością.

Mają zróżnicowany pokrój, różne wysokości, kolory liści i ciekawe kwiatostany. Można je sadzić w ogrodzie w miejscach nasłonecznionych lub zacienionych – zależnie od gatunku. Są łatwe w uprawie i odporne na niekorzystne warunki pogodowe.

Niektóre z nich warto również sadzić w pojemnikach, pojedynczo lub tworząc efektowne aranżacje.

Wiele z nich, gdy inne rośliny przekwitają i szarzeją przystraja się w piękne, wypuszcza barwne kwiatowe wiechy i pędy. Dzieki trawom nasze ogrody mogą być dalej atrakcyjne jesienią.

Te najsilniej rosnące mogą zasłaniać nieciekawe fragmenty ogrodu lub budowli; stanowią też atrakcyjne tło dla mniejszych traw czy innych roślin.

Większość traw to byliny czyli rośliny wieloletnie. Spotykamy jednak odmiany, które nie zimują w naszych warunkach klimatycznych. Trzeba je sadzić na rabacie każdego roku.

 

 

Do najciekawszych niezimujących traw należą:

Fireworks (Pennisetum) – rozplenica o niespotykanym kolorze różowo-zielonym przechodzącym w purpurę, a także o ciekawym pokroju. Ta trawa lubi słońce, wtedy wybarwia się najmocniej. Tworzy puszyste kwiatostany Inne,

Vertigo (Pennisetum) – uznawana za najszybciej rosnącą trawę. Ceniona za ciemnopurpurowe, niemal czarne liście. Bardzo efektowna na ogrodowych rabatach. Dorasta do wysokości 70-80 cm. 

 

Zimujące trawy to:

Carex Bronze Form (Turzyca) - ta wieloletnia, zimotrwała trawa o wiotkich, wąskich, brązowych blaszkach liściowych wyglądających jak zaschnięte tworzy ciekawy akcent na rabatach bylinowych lub w kompozycjach pojemnikowych.

Do atrakcyjnych niskich traw spotykanych na ogrodowych rabatach, skalniakch, ale także w kompozycjach w donicach należy festuca glauca (Kostrzewa Popielata) o regularnym pokroju i „jeżowatych”, niebieskozielonych liściach.

Warto przedstawić też Kłosówkę Miękką (Holcus Mollis) Albovariegatus. Jest to niezwykle atrakcyjna, niska trawa o białych, miękkich liściach z zielonym paskiem pośrodku. Dorasta do 20 cm wysokości. Mocno się rozrasta. Polecana do sadzenia na bylinowych rabatach, skalniakach i w pojemnikach.

Hakonechloa odmiany: All Gold, Albostriata czy Stripe in Rich to urocze trawy o złocistozielonych, zwieszających się liściach. Należą do rodziny wiechlinowatych. Ze względu na jasną barwę liści stanowią urocze elementy na bylinowych rabatach, skalniakach, szczególnie w półcienistych miejscach ogrodu; doskonałe też do sadzenia w pojemnikach.