Senetti (cyneraria)

Senetti (cyneraria)

Grupa roślin doniczkowych z rodziny cynerarii, doskonała do ozdoby mieszkań, a także jako okazjonalny prezent. Cechuje się dużymi kwiatami nad stosunkowo małymi liśćmi, bardzo wczesnym kwitnieniem, z możliwością sterowania produkcji na określony termin kwitnienia. 

Okrągły, regularny pokrój, oraz oryginalna kolorystyka kwiatów to atrakcyjne walory tych roślin kwitnących w mieszkaniach nawet przez cały rok.

Pokrój:
Okrągły, krzaczkowaty, regularny pokrój.

Sadzenie:
W zależności w jak dużej doniczce zakupione zostały rośliny, dalszą uprawę należy prowadzić w pojemnikach zapewniających odpowiednią ilość podłoża. Polecany substrat torfowy z dodatkiem gliny lub perlitu.

Stanowisko:
Stanowisko chłodne i jasne, ale nie konieczne. W temperaturze ok. 10ºC starzec kwitnie nawet do dwóch miesięcy.

Podlewanie:
Utrzymywać równomierną wilgotność podłoża, natomiast w uprawie chłodnej prowadzić bardziej sucho.

Nawożenie:
W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest systematyczne nawożenie. Polecamy stosowanie nawozu PLANTON® K w stężeniu 0.1 – 0.15% nawet do każdego podlewania, ale niekoniecznie, można nawozić naprzemiennie: woda-ferdygacja. W nawożeniu uwzględnić należy duże zapotrzebowanie cynerarii na żelazo. W przypadku chlorozy zastosować chelat żelazowy (zawarty w nawozie PLANTON® S).

Przycinanie:
W trakcie uprawy w ogrodzie nie wymaga specjalnego przycinania jedynie przekwitnięte kwiatostany usuwać. Możliwe również przycięcie po pierwszym kwitnieniu.

Choroby i szkodniki:
W niższych temperaturach i zbyt dużej wilgotności mogą wystąpić problemy z mączniakiem prawdziwym i rzekomym, również z szarą pleśnią. Uprawa w ogrodzie może przyciągnąć szkodniki takie jak mszyce, gąsienice, ewentualnie wciornastki. Na cynerariach stwierdzono już obecność wirusa. Z tego powodu tylko dobrze przygotowane i wyspecjalizowane firmy będą w stanie dostarczać na rynek zdrowy materiał wyjściowy nowych cynerarii. Do zwalczania należy używać dostępnych na rynku chemicznych środków ochrony roślin.

Produkty 5

na stronę
Ustaw kierunek malejący