Lavandula (lawenda)

Lavandula (lawenda)

Lawenda to grupa roślin ciesząca się coraz większym zainteresowaniem klientów detalicznych. Proponujemy odmiany zimujące, a wśród nich odmianę o dwubarwnych liściach. Odmiana Nico charakteryzuje się atrakcyjnym, srebrzystym kolorem ulistnienia oraz dobrym zimowaniem. Polecane na rabaty w miejsca nasłonecznione i do pojemników. 

Grupa atrakcyjnych roślin o wąskich listkach, kwiatach w różnych barwach zebranych w kłosy. Liście i kwiaty charakteryzują się specyficznym zapachem, kwitną latem do wczesnej jesieni. Cieszą się coraz większą popularnością, polecane na rabaty bylinowe, do ogrodów ziołowych oraz do dużych donic sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami. Obok tradycyjnych, znanych odmian pojawiają się nowe, ciekawe kolorystycznie, wcześnie kwitnące.

Pokrój:
Rośliny o zwartym pokroju krzaczastej kępy, o drobnych liściach.

Sadzenie:
Po zakupie rośliny należy przesadzić ją do większego pojemnika z odpowiednią ilością podłoża lub na miejsce stałe w ogrodzie. Najodpowiedniejszym podłożem jest przepuszczalna gleba; lawendy nie lubią ziem stale wilgotnych. Nadają się do sadzenia pojedynczo, w grupach oraz do tworzenia różnobarwnych kompozycji.

Stanowisko:
Lawendy znoszą niewielki cień, jednak najlepsze stanowiska są w pełnym słońcu, gdzie istnieją najbardziej optymalne warunki rozwoju.

Podlewanie:
Stała wilgotność podłoża. W upalne dni może przesychać i należy pamiętać o częstszym podlewaniu, ale lepiej trzymać rośliny bardziej sucho niż zbyt mokro.

Nawożenie:
Aby rośliny odpowiednio się rozwijały najlepiej nawozić polecamy stosowanie nawozu PLANTON® L regularnie wraz z podlewaniem.

Choroby i szkodniki:
Może rośliny atakować szara pleśń przy zbyt dużej wilgotności i mało przewiewnych stanowiskach. Rzadko są problemy ze szkodnikami, najprawdopodobniej odstraszane są przez aromatyczne olejki, które wytwarzają lawendy, ale mogą się zdarzyć mszyce, które w razie inwazji można zwalczyć dostępnymi na rynku środkami chemicznymi.

Odmiany Lavandula augustifolia z naszej oferty należą do grupy mrozoodpornych; najmocniejszą odmiana jest Platinum Nico, natomiast niektóre z nich powinny być okryte na zimę.