Coleus (koleus)

Coleus (koleus)

Jedna z niewielu grup roślin ozdobnych cechująca się tak dekoracyjnym ulistnieniem i szeroką gamą kolorów liści. Rośliny te o soczystych barwach i ciekawych kształtach liści doskonale prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami. Znakomite do uprawy na rabatach i w pojemnikach na tarasach i balkonach, a także w mieszkaniach. Nie lubią przelewania, które grozi brązowieniem liści i ich zasychaniem na końcówkach. Przygotowane w ofercie odmiany cechują się zwartym pokrojem i dobrym krzewieniem. 

Pokrój:
W zależności od odmiany pokrój bardziej lub mniej kompaktowy, krzaczasty. Rośliny dorastają do wysokości od 30 do 80 cm co zależne jest od odmiany i warunków w jakich rosną. Kształt i wysokość roślin możemy regulować przez cięcie.

Sadzenie:
Podłoże przepuszczalne, żyzne, dostatecznie wilgotne, substrat torfowy. Przy sadzeniu na miejsce stałe nie sadzić za głęboko.

Stanowisko:

Półcieniste, ciepłe i przewiewne. Dopuszczalne jest też lekkie lub okresowe zacienienie. Przy silniejszym zacienieniu liście tracą swe charakterystyczne wzory i intensywność wybarwienia.

Podlewanie:
Wymaga umiarkowanego podlewania, przelewanie grozi brązowieniem liści i ich zasychaniem na końcach. Gdy uprawiany jest w pełnym słońcu podlewanie powinno być bardziej obfite. Rośliny lubią roszenie po liściach, ale nie przy ostrym słońcu i powinny przed nocą obeschnąć.

Nawożenie:

Roślina wymagająca średniej ilości składników pokarmowych. Nawozić 2-3 razy w tygodniu stężeniem 0,1-0,15%, najlepiej nawozem PLANTON Z, przeznaczonym do zasilania wszystkich roślin ozdobnych z liści. Jest to nawóz o zwiększonej zawartości azotu, sprzyjający intensywnemu wzrostowi masy zielonej.
W kompozycjach z roślinami kwitnącymi lepiej nawozić  nawozami do roślin kwitnących, np. PLANTONEM K.

Przycinanie:

Dla uzyskania mocno rozkrzewionych roślin można młode rośliny uszczyknąć nawet kilka razy – wystarczy ułamać sam wierzchołek pędu.

Choroby i szkodniki:
Coleusy nie są często atakowane przez szkodniki, czasami może się pojawić przędziorek, gdy uprawiamy roślinę w miejscu słonecznym. Profilaktycznie można rosić rośliny wodą, czego ten szkodnik nie lubi, a gdy się jednak pojawi to użyć do zwalczania środków chemicznych Magus 0,06%, Otrus 0,15%. W uprawie ogrodowej może pojawić się też mszyca – zwalczamy ją np. Confidorem 0,1%. W zbyt wilgotnych warunkach może pojawić się szara pleśń na którą polecamy Rovral w stężeniu 0,1%.

Produkty 23

na stronę
Ustaw kierunek malejący