Fuchsia (fuksja)

Fuchsia (fuksja)

Fuksja (Fuchsia): tradycyjna roślina balkonowa i rabatowa zwana ułanką, cieszy się coraz większą popularnością. Są to rośliny o wszechstronnym zastosowaniu ze względu na ogromną różnorodność form od zwisających, półzwisających do tych o pokroju wzniosłym. Fantazyjne kwiaty, pojedyncze i pełne, w wielu ciekawych barwach różnią się między sobą wielkością i budową. Fuksje wyglądają efektownie sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami w pojemnikach stojących, wiszących czy w skrzynkach balkonowych umieszczonych na balkonach, tarasach, w ogrodach, a także posadzone na rabatach. Polecamy szereg znakomitych odmian o kwiatach pełnych i pojedynczych w atrakcyjnych barwach. 

Na oddziielną uwaę zasługują seria Fuchsia Californa Dreamer oraz Fuchsia Shadow Dancer.

Pokrój:
Wszystko zależy od serii i odmiany fuksji. Pokroje zwisające, półzwisające i wzniosłe. Można też wyróżnić podział na kompaktowe i rozpierzchłe.

Sadzenie:
Najlepsze podłoże do sadzenia fuksji to substrat torfowy z dodatkiem gliny i piasku. Na miejsce stałe nie sadzić roślin zbyt głęboko. W zależności od wielkości zakupionej rośliny do pojemnika o średnicy 20 cm od 1szt.(odmiany silnie rosnące) do 3szt.(seria Shadow Dancer). Doskonale nadają się do kompozycji z innymi roślinami.

Stanowisko:
Powinno być przede wszystkim przewiewne, najlepiej dobrze oświetlone, dobrze rośną w pełnym słońcu. Znoszą również stanowiska półcieniste posadzone w kompozycjach z roślinami cieniolubnymi.

Podlewanie:
Utrzymywać równomierną wilgotność podłoża.

Nawożenie:

By rośliny te pięknie i obficie kwitły należy je regularnie nawozić co 2-3 dni nawozami wieloskładnikowymi z dużą zawartością potasu, najlepiej nawozem PLANTON K w stężeniu 0,1-0,15%.. Nadmiar azotu może prowadzić do bujnych roślin.

Przycinanie:
Nie jest konieczne. Przekwitłe kwiaty zawiązujące nasiona można oberwać co zachęci roślinę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych.

Choroby i szkodniki:
W zależności od stanowiska fuksje mogą zostać zaatakowane przez mszyce i mączlika, które polecamy zwalczać środkami: Confidor 0,1%, Mospilan 0,1%. Z chorób może pojawić się rdza na liściach, którą należy natychmiast zwalczyć Amistarem 0,1% lub Bioseptem 0,2%.

Produkty 40

na stronę
Ustaw kierunek malejący