Verbena (werbena)

Verbena (werbena)

Atrakcyjna grupa roślin o różnych pokrojach i wszechstronnym zastosowaniu.

Werbeny to znakomite, znane rośliny balkonowe i rabatowe. Trwałe, kwitnące do pierwszych przymrozków. Łatwe w uprawie. Rozróżniamy kilka grup werben: 

  • Estrella - jedna z najatrakcyjniejszych w gatunku. Odmiany wcześnie i niezwykle obficie kwitnące. Kwiaty duże o atrakcyjnych barwach. Bardzo dobry, lekko wzniosły, zwarty i okrągły pokrój. Charakteryzują się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i na mączniaka
  • Tapien - grupa werben o delikatnym ulistnieniu i świecących kwiatach, obfitym kwitnieniu, samoczyszcząca się. Grupa szczególnie odporna na mączniaka i na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
  • Vepita – z oferty Proven Winners. Seria o intensywnych kolorach kwiatów, wyrównanym i dość kompaktowym pokroju. Charakteryzuje się wczesnym i obfitym kwitnieniem; kwiaty wyrastają również w kątach liści. Odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • bonariensis - ciekawa propozycja: werbena patagońska - odmiana werbeny o wzniesionym, mocno zwartym pokroju, twardych łodygach i fioletowo-różowych kwiatach. Doskonała do gruntu. Dodaje rabacie wyrafinowania i elegancji. Lubiana przez motyle.

Wszystkie werbeny efektownie wyglądają posadzone w skrzynkach balkonowych, wiszących koszach, misach i wszelkiego rodzaju pojemnikach stojących wyeksponowanych na tarasach lub w ogrodach, jak również sadzone wprost na rabatach. Doskonałe do nasadzeń jednorodnych bądź w kompozycjach z innymi roślinami.

Pokrój:
Rośliny o zwisającym i rozłożystym lub lekko wzniosłym pokroju. W zależności od odmiany pokrój zwarty lub bardziej luźny.

Sadzenie:
Polecamy sadzenie 3 szt. roślin do pojemników o średnicy 25 cm. Najlepsze podłoże przepuszczalne.

Stanowisko:
Znakomicie rosną w miejscach nasłonecznionych i półcienistych.

Podlewanie:
Werbeny wymagają regularnego podlewania, częściej w dni upalne.

Nawożenie:
Wymagają regularnego i obfitego nawożenia nawet z każdym podlewaniem. Polecamy nawóz PLANTON® S w stężeniu 0,1-0,15% lub naprzemiennie PLANTON® S i PLANTON® K.

Przycinanie:
Przycinania wymagają przekwitłe kwiatostany, roślina dzięki temu lepiej się krzewi i szybciej zawiązuje pąki kwiatowe. Nie jest to jednak konieczne. Uszczykiwanie przyczyni się do lepszego rozkrzewiania rośliny. 

Choroby i szkodniki:
Niektóre odmiany czy rośliny rosnące przy słabym przewietrzeniu, zbyt dużej wilgotności są wrażliwe na mączniaka prawdziwego. Mogą zdarzyć się również plamistości liści. Szkodniki, które mogą wystąpić to: mączlik, wciornastek i mszyce. Zauważone choroby i szkodniki zwalczać dostępnymi na rynku chemicznymi środkami ochrony roślin.


Produkty 35

na stronę
Ustaw kierunek malejący