Petunia (petunia kaskadowa)

Petunia (petunia kaskadowa)

Grupa petunii o zwisającym, kaskadowym pokroju, intensywnym wzroście i wczesnym kwitnieniu. Charakteryzują się pięknie wybarwionymi kwiatami. 

Seria Surfinia to znana i atrakcyjna grupa roślin z rodziny petuniowatych tworząca kaskady kwiatów o różnej sile wzrostu i różnych kolorach. Pochodzi z ośrodka hodowlanego Suntory.

Seria Supertunia (z oferty Proven Winners) to rośliny o intensywnym wzroście i zwisającym pokroju lub wolniej rosnące, cechujące się zwartym, wzniosło-kaskadowym pokrojem. Obsypane całe lato kwiatami, kwitną nieprzerwanie nawet w czasie deszczu, rozpoczynają kwitnienie wcześnie. Cechują się ciekawie wybarwionymi kwiatami.  Wśród nich najmłodsza: seria Vista (Proven Winners)której odmiany cechują się silnym wzrostem i bardzo dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo intensywne kwitnienie i duża siła wzrostu powoduje, że jest to doskonała seria do obsadzeni rabatowych, w tym miejskich. Wspaniałe petunie kaskadowe!

Seria Conchita (z oferty Proven Winners) to atrakcyjna grupa roślin z rodziny petuniowatych, o zwisającym pokroju i dużej sile wzrostu. W tej grupie istnieje ciekawa seria roślin o pełnych kwiatach i mocnych barwach – Conchita Doble oraz seria Conchita Grande o bardzo dużych kwiatach. Atrakcyjna, gdy jest posadzona w wiszących pojemnikach lub skrzynkach balkonowych – pojedynczo bądź w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi z kwiatów albo liści.

 Seria Veranda (Proven Winners) to petunie kaskadowe o lekko wzniosłym pokroju i wczesnym kwitnieniu. Doskonale nadają się do wiszących koszy tworzą bowiem piękne kule kwiatowe, nie przestają kwitnąć w górnej części rośliny.  Seria ta oferowana w szerokiej gamie barw zdobywa szybko uznanie wśród ogrodników. 

 Seria Crazytunia to kolejna seria, która charakteryzuje się niespotykanie, atrakcyjnie wybarwionymi kwiatami.

Do oferty petunii kaskadowych dołączamy serię Amore o uroczo wybarwionych, dwukolorowych kwiatach. Ciemniejsza, kontrastowa barwa tworzy kształt serca na każdym kwiatku. Rośliny tej serii cechują się średnią siłą wzrostu oraz wczesnym i obfitym kwitnieniem.

 Pokrój:
Pokrój, w zależności od serii zwisający lub wzniosło-zwisający; duża lub średnia siła wzrostu.

Sadzenie:
Proponujemy sadzenie maksymalnie 3 roślin w dużym, wiszącym koszu o średnicy 25 cm lub 1 rośliny w kompozycji z innymi roślinami. Ziemia powinna być przewiewna, świeża, najlepiej substrat torfowy.

Stanowisko:
Petunie lubią miejsca nasłonecznione, ale tolerują też półcień.

Podlewanie:
Należy regularnie i obficie podlewać, nawet w dni pochmurne. Polecane jest codzienne podlewanie w dni upalne. Nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Nawożenie:
Należy regularnie nawozić, nawet w dni deszczowe przez cały okres wegetacji roślin. Są one bardzo żarłoczne. Polecany nawóz do Surfinii i innych petunii PLANTON S, stosowany do każdego podlewania. Tak pielęgnowane rośliny odwdzięczą się nieprzerwanym i obfitym kwitnieniem przez cały sezon. 

Przycinanie:
Nie jest konieczne. Obrywa się przekwitłe kwiaty dla celów jedynie estetycznych.

Choroby i szkodniki:
Mocne, silnie rosnące rośliny, dlatego szkodniki nie są częstym problemem. Mogą pojawić się mszyce lub mączlik szklarniowy (białe muszki). Uwaga na mszyce-odpowiednio wcześnie zwalczać. Późnym latem może pojawić się szara pleśń, ale nie stanowi ona wtedy problemu. W przypadku zalania mogą wystąpić choroby korzeni jak np.: Thielaviopsis Według naszego doświadczenia następujące środki ochrony roślin są dobrze tolerowane przez CONCHITA: Confidor , Decis, Karate, Mesurol w płynie, Rovral, Thionex, Vertimec. Natomiast nie polecamy stosowania Mospilanu, który może palić liście.