Porady roślinne

 1. Zapraszamy do nowej strony internetowej

  Czytaj więcej »
 2. Sadzimy pelargonie

  Obsadzanie skrzynek balkonowych
  Aby osiągnąć sukces i mieć piękne pelargonie na balkonie wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł:

  1. Otwory w dnie pojemnika do którego sadzimy rośliny
  2. Właściwe podłoże – najlepiej uniwersalne do kwiatów balkonowych
  3. Regularne nawożenie nawozem PLANTON®K do pelargonii i innych roślin kwitnących

  Kupując plastikowe skrzynki na balkon musimy wykonać w nich otwory w dnie – jeżeli skrzynka ma 50cm to wystarczą tylko dwa otwory natomiast jeżeli jest większa skrzynka wtedy wiercimy lub wypalamy 3-4 otwory.

  Skrzynkę zasypujemy w 80% wysokości podłożem. Pozostawiamy trochę miejsca, aby wykonać dołki, gdzie wsadzimy rośliny wyjęte z plastikowych doniczek. Pamiętamy że z c

  Czytaj więcej »
 3. Jak przycinać lawendę

  Jak przycinać lawendę

  PRZYCINANIE

  Początek kwietnia to dobry czas aby przyciąć po zimie lawendę na naszych rabatach. Ta przepiękna roślina wymaga cięcia – jeżeli zaniedbamy ten zabieg roślina będzie rosła w nieregularnym kształcie i szybko straci ładny pokrój.

  FORMOWANIE KSZTAŁTU

  Przycinając lawendę pamiętamy aby robić to w taki sposób, żeby uformować półkulę z krzewu. Środkowe pędy przycinamy nieco wyżej, a boczne oraz wszystkie „wybiegi”- czyli pędy które nadmiernie urosły przycinamy nieco krócej. Robimy to po to aby dobrze doświetlić całą roślinę. Zwykle po zimowaniu skracamy pędy o 2-3 cm, lub do takiej wielkości jaką potrzebujemy w naszym ogrodzie.

  KIEDY CIĄĆ

  Przycinanie pobudza lawendę do krzewienia. Wykonujemy ten zabieg zwykle dwukrotnie w ciągu roku,

  Czytaj więcej »
 4. Jak prawidłowo przesadzać rośliny?

  Jak prawidłowo przesadzać rośliny?

  Korzystne dla rośliny jest posadzenie każdej sztuki w osobnym pojemniku, ponieważ pozwala to optymalnie zaspokoić indywidualne potrzeby rośliny, jednak lepsze efekty uzyskujemy po posadzeniu do jednego pojemnika kilku sztuk roślin. Mogą to być takie same rośliny lub różne co pozwala stworzyć bardzo ciekawe kompozycje o różnej kolorystyce i kształtach roślin. Należy wziąć pod uwagę oczywiście, że rośliny powinny być dobrane proporcjonalnie do wielkości i rodzaju pojemnika. Oto schemat prawidłowego przesadzania roślin:

  • przesadzane rośliny powinny być podlane przed wyjęciem ze starej doniczki, aby bryła korzeniowa nie rozsypała się (jeżeli bryła korzeniowa jest mocno rozrośnięta należy po wyjęciu przyciąć czystym sekatorem korzenie od dołu lub/i z boku, w ten sposób pobudza się formowanie nowych korzeni);
  • przesadzane rośliny przewracamy do góry dnem i ostrożnie wyjmujemy z doniczki;
  • w nowej doniczce na otw&oacut
  Czytaj więcej »
 5. Jakiej ziemi użyć do sadzenia?

  Jakiej ziemi użyć do sadzenia?

  Ziemia użyta do napełnienia pojemników powinna być świeża, o dobrej strukturze i odpowiednim pH. Jeżeli jest zbyt zbita można wymieszać z perlitem lub piaskiem co rozluźni nieco strukturę. Aby podłoże zbytnio nie przesychało można dodać do ziemi glinę, która dłużej zatrzymuje wodę, dzięki czemu bryła korzeniowa nie będzie przesychać tak szybko. Równie dobrze można kupić gotowe podłoże w centrum ogrodniczym. Polecamy stosowanie gotowych substratów na bazie torfu o właściwym dla danej grupy roślin pH. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie pracy oraz zapewnić roślinom stały dostęp do składników pokarmowych możemy wymieszać ziemię z nawozem o przedłużonym działaniu, polecamy PLANTON® C.

  Czytaj więcej »
 6. Jakie pojemniki wybrać do sadzenia roślin?

  Jakie pojemniki wybrać do sadzenia roślin?

  Obecnie rynek oferuje szeroką gamę pojemników czyli doniczek, koszy czy skrzynek w różnych kształtach i rozmiarach, a wybór będzie zależał od naszych upodobań, potrzeb i zasobności naszego portfela. Sadzenie roślin w pojemnikach i koszach umożliwia zagospodarowanie takich miejsc jak balkony, tarasy, parapety czy schody, ale również pomagają dopełnić swą obecnością różne miejsca w ogrodzie. Na każdym, nawet najmniejszym balkonie, tarasie czy w ogrodzie można stworzyć piękne aranżacje roślinne. Stawiając duże donice z roślinami w alejkach, przy ławeczkach, altanach możemy urozmaicić czy rozświetlić ciemne zakątki ogrodu.

  Pojemnik służący do posadzenia zakupionych roślin powinien być odpowiedniej wielkości, tak aby posadzona w nim roślina miała możliwość rozrośnięcia się. W dnie pojemnika muszą znajdować się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Na dnie doniczki lub kosza dobrze jest zrobić nawet niewielki drenaż z małych kamyczków bądź z tłuczenia doniczek ceramicznych.

  Czytaj więcej »
 7. Jakie inne zabiegi są ważne dla roślin?

  Jakie inne zabiegi są ważne dla roślin?

  U większości roślin oprócz podlewania i nawożenia dodatkowe zabiegi bywają zbędne. Większość roślin kwitnących sadzonych do różnego rodzaju pojemników i rabatowych sadzonych do gruntu jest łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić roślinom odpowiednio jasne, przewiewne stanowisko i dobre podłoże a odwdzięczą się pięknymi kolorami i kształtami cieszącymi nasze oczy od wiosny do późnej jesieni.

  Poza podlewaniem i nawożeniem czasem inne zabiegi muszą być wykonane, aby stworzyć optymalne warunki do wzrostu roślin. Należy do nich m.in. przycinanie, oczyszczanie z chwastów i suchych liści, spulchnianie wierzchniej warstwy gleby lub/i dosypywanie świeżej ziemi, zwalczanie chorób i szkodników.

  Do przycinania należy używać wyłącznie narzędzi ostrych i czystych. Mogą to być różnej wielkości nożyce czy sekatory. Przycinanie roślin pozwala uzyskać taki ich kształt jaki zaplanujemy, poprzez przycinanie możemy doskonale ograniczyć nadmierny wzrost roślin, rośliny dzięki temu staną si

  Czytaj więcej »
 8. Co zrobić gdy przenawozimy rośliny?

  Co zrobić gdy przenawozimy rośliny?

  Przenawożenie można rozpoznać po tym, że mimo, iż podłoże ma odpowiednią wilgotność rośliny więdną. Jeżeli system korzeniowy nie uległ zniszczeniu, nie sczerniał, można jeszcze uratować rośliny. Przelewa się bryłę korzeniową dużą ilością wody przez 5-10 min. Woda wypłucze wtedy nadmiar składników pokarmowych, soli. Można również wymienić glebę na świeżą. Później przez pewien okres czasu należy ostrożnie przeprowadzać podlewanie i nie nawozić roślin.

  Czytaj więcej »
 9. Nawożenie pomidorów

  Nawożenie pomidorów

  Pomidory, jak każda inna roślina potrzebuje podstawowe składniki odżywcze takie jak azot, potas , fosfor, wapń oraz mikroelementy. Rośliny w naturalnych warunkach rosną najlepiej tam, gdzie znajdują dla siebie najlepsze podłoże. Chcąc u siebie wysadzić pomidory (a także inne warzywa, kwiaty, byliny), powinniśmy zapewnić im najlepsze warunki dla danego gatunku. Jeżeli mamy dobrą ziemię ( np.. z dużą zawartością kompostu) pomidory dobrze w niej rosną i obficie owocują, to nic więcej im nie potrzeba… Niestety w większości przypadków roślina nie znajduje w podłożu wszystkich potrzebnych jej składników mineralnych, dlatego mniej owocuje, liście stają się żółte, słabo rośnie, choruje… Szczególnie podłoża torfowe (czyli wszystkie substraty i ziemie kwiatowe dostępne w handlu) zawierają zwykle dawkę startową nawozu lub w ogóle go nie zawierają. Same w sobie są pozbawione składników odżywczych.

  Dlatego przygotowaliśmy naw&o

  Czytaj więcej »
 10. Jak prawidłowo nawozić rośliny?

  Jak prawidłowo nawozić rośliny?

  Nawożenie roślin to obok podlewania niezbędny element pielęgnacji roślin. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują odpowiednich ilości składników pokarmowych. Zależne jest to m.in. od fazy rozwojowej roślin oraz do jakiej grupy się zaliczają: kwitnące czy ozdobne z liści. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych odpowiednio skomponowanych nawozów do różnych grup roślin. Polecamy nawozy z serii PLANTON®. Rośliny sadzone do donic  potrzebują stałego dostępu do składników pokarmowych, dlatego już przy sadzeniu warto dosypać do podłoża nawóz o przedłużonym działaniu.

  Nawóz polecany do surfinii i werben to PLANTON®S ze zwiększoną zawartością łatwo przyswajalnego przez rośliny żelaza. Pelargonie, niecierpki, fuksje czy begonie pięknie kwitną dzięki nawozom bogatym w potas takim jak PLANTON®K.

  W upalne dni intens

  Czytaj więcej »
Strona