Jak prawidłowo nawozić rośliny?

Nawożenie roślin to obok podlewania niezbędny element pielęgnacji roślin. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują odpowiednich ilości składników pokarmowych. Zależne jest to m.in. od fazy rozwojowej roślin oraz do jakiej grupy się zaliczają: kwitnące czy ozdobne z liści. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych odpowiednio skomponowanych nawozów do różnych grup roślin. Polecamy nawozy z serii PLANTON®. Rośliny sadzone do donic  potrzebują stałego dostępu do składników pokarmowych, dlatego już przy sadzeniu warto dosypać do podłoża nawóz o przedłużonym działaniu.

Nawóz polecany do surfinii i werben to PLANTON®S ze zwiększoną zawartością łatwo przyswajalnego przez rośliny żelaza. Pelargonie, niecierpki, fuksje czy begonie pięknie kwitną dzięki nawozom bogatym w potas takim jak PLANTON®K.

W upalne dni intensywnie podlewane rośliny potrzebują również zwiększonych dawek pokarmu – nawozu. W dni pochmurne ilość nawozu należy zmniejszyć. Nie należy jednak zaprzestawać nawożenia w okresie deszczu, kiedy składniki pokarmowe są szybko wypłukiwane z podłoża.

Nawozy PLANTON® należy stosować do każdego polewania od około 10 dni po posadzeniu roślin do gruntu czy do pojemników. Dawkuje się je w ilości 1-2 łyżeczki od herbaty na 10 litrów wody. Można również łatwo sporządzić koncentrat rozpuszczając całą zawartość torebki w 1 litrze wody i stosując 50 ml otrzymanego roztworu na 10 litrów wody. Dobrze jest zastosować do tego butelkę o pojemności 1 litra (np. po płynie do prania). Z jednej torebki nawozu otrzymuje się aż 200 litrów gotowego roztworu. Jest to bardzo korzystna proporcja ilości do ceny.

Godnym polecenia jest również PLANTON®C, nawóz o przedłużonym działaniu typu COTE przeznaczony do mieszania z podłożem ogrodniczym. Należy go wymieszać z podłożem w trakcie sadzenia lub przesadzania roślin. Pod wpływem wilgoci z podłoża stopniowo uwalniają się składniki pokarmowe oraz mikroelementy niezbędne dla hodowanych roślin. Następnie nawóz stosuje się posypowo, ale każdorazowo należy go wymieszać z wierzchnią warstwą substratu. W trakcie uprawy można uzupełniać nawożenie innymi nawozami z grupy PLANTON®.